Priklausomybė nuo nikotino? Pasveikti padės … lazeris ir akupuktūra.
Rūkymas, kaip priklausomybė, neatrodo tokia grėsminga kaip alkoholizmas, narkomanija ar lošimai. Ar esat matę žmogų, kuris dėl rūkymo prarado šeimą, darbą ir namus? Turbūt, ne. Tačiau priklausomybė nuo nikotino taip pat yra pavojinga, tik pavojai čia kitokie. Kuo pavojinga priklausomybė nuo nikotino? Kaip atsikratyti šios priklausomybės ir sustiprinti norą nerūkyti? Kaip potraukį nikotinui padeda nuslopinti akupunktūra ir lazeris? Apie šiuos dalykus pasakoja psichoterapijos centro „Sielos veidrodis“ steigėjas psichoterapeutas Sergejus Gorškovas.
Priklausomybė nuo nikotino – taip pat pavojinga, bet kitaip
Daugelis žmonių priklausomybės nuo nikotino nevertina rimtai. Gal rūkymas ir negresia šeimos, namų ir karjeros praradimu, tačiau tai yra priklausomybė su jai būdingais pavojais ir struktūra. Kaip veikia šios priklausomybės struktūra? Pirma, kyla noras parūkyti, realizavus troškimą, nikotinas skatino dopamino, laimės hormono, išsiskyrimą, pajuntamas laikinas pasitenkinimas, po kurio laiko, vėl pajuntamas noras parūkyti, negavus cigarečių, pasireiškia abstinencijos sindromas, o smegenys, negavę cheminio signalo, atpranta dopaminą išskirti natūraliai.
Apie fizinę rūkymo žalą ir finansinę kainą kalbama daug, bet esminis momentas čia yra būtent abstinencijos sindromas – kaip jaučiasi, elgiasi ir ką gali padaryti žmogus, negaunantis cigarečių? Tai yra tas laikas, kai žmogus nebekontroliuoja savęs, o jį kontroliuoja nepatenkintas poreikis. Tai nereiškia, kad jis eis vogti cigarečių, bet – jis negalės susikaupti darbe, būti atidus ir dėmesingas savo vaikams, negalės ramiai išsimiegoti. Tiesiog jis jaučiasi taip, kaip žmogus, kuris yra alkanas, negali gauti maisto, ieško, ką čia suvalgius ir nė akimirkos nepaliauja apie tai galvoti.
Priklausomybė nuo rūkymo pasireiškia dvejopai. Pirma, tai yra fiziologinė priklausomybė nuo nikotino ir jo sukelto dopamino išsiskyrimo, antra, tai yra psichologinė priklausomybė nuo paties rūkymo proceso, kuris tampa trumpu atsitraukimu nuo rūpesčių, susitelkimo ir nusiraminimo pertraukėle.
Žmogaus smegenys susieja rūkymą su atsipalaidavimu ir pasitenkinimu, tiek fiziologiniame, tiek psichologiniame lygmenyje, o be nikotino pagalbos žmogui šią būseną pasiekti darosi vis sunkiau ir sunkiau.
Priklausomybės nuo rūkymo gydymas – kaip veikia pagrindiniai metodai?
Kaip veikia tie metodai, kurių paskirtis – padėti žmogui atsikratyti priklausomybės nuo nikotino?
Dauguma šių metodų yra medikamentiniai, o tai reiškia, kad cheminės intervencijos būdu, slopinamas organizmo poreikis rūkyti. Pavyzdžiui, tabletėmis chemiškai slopinamas nikotino teikiamas malonumas, rūkymas ima kelti šleikštulį. Kitu atveju, ribotos nikotino dozės gaunamos alternatyviu būdu, pvz. per pleistrus, šitaip kompensuojant fiziologinį nikotino poreikį, tačiau ignoruojant psichologinę priklausomybę nuo rūkymo proceso.
Iš esmės, galima sakyti, cheminėmis medžiagomis kontroliuojamas natūralus žmogaus kūno poreikis siekti ramybės ir patirti pasitenkinimą. Žmogus tiesiog atgrasomas nuo nikotino. Jis liaujasi rūkyti, bet džiaugsmo ir nusiraminimo, kurį patirdavo rūkydamas, taip ir nebejaučia. Ką jis jaučia – nervinasi, pyksta, ilgisi?
Ar sveikatos ir nikotino atsisakymo kaina privalo būti tokia? Nebūtinai.
Lazerio ir akupunktūros derinys – atsisakykite cigarečių, neatsisakydami pasitenkinimo
Vienas inovatyviausių priklausomybės gydymo metodų yra gydymas lazeriu, stimuliuojant biologiškai aktyvius akupunktūrinius taškus. Kas yra akupunktūra? Tai – tradicinės kinų medicinos gydymo būdas, paremtas žmogaus kūne esančių, biologiškai aktyvių taškų stimuliacija. Apie lazerius kalbama daug, tačiau ne visi žino, koks yra pagrindinis jų veikimo principas – lazerio pagrindas yra vienos bangos dažnio šviesos signalas, kuriuo galima paveikti konkretų tašką, nepažeidžiant aplinkinių audinių.
Lazerio ir akupunktūros derinys reiškia tai, jog lazeriu yra stimuliuojami tam tikri biologiškai aktyvūs taškai ausyse. Lazerio spindulio paveikti, šie taškai siunčia signalus centrinei nervų sistemai ir aktyvuoja tam tikras smegenų sritis, atsakingas už dopamino gamybą, bei skatina jas dirbti. Organizmas mokomas gauti dopamino natūraliai būdais, nesigriebiant cigaretės.
Šis metodas unikalus tuo, jog jis grindžiamas ne chemine intervencija į organizmą bei jo sukeltu pasišlykštėjimu nikotinu, bet, priešingai – jis grindžiamas tuo, kad stiprinamas paties organizmo noras bei gebėjimas natūraliai atsipalaiduoti ir patirti džiaugsmą bei pasitenkinimą. Palaipsniui, atkuriama cheminė pusiausvyra, o žmogus jaučiasi gerai ir be nikotino pagalbos. Jis nebenori rūkyti ne todėl, kad nikotinas kelia pasišlykštėjimą, bet todėl, kad vėl natūraliai jaučia ramybę ir džiaugsmą.
Gydymas lazeriu – kaip tai vyksta?
Gydymas lazeriu yra greitas ir neskausmingas, jis trunka ne daugiau nei 30 minučių. Jau po pirmojo seanso, apie 55-70 proc. žmonių atsikrato juos varginančio potraukio, likusiems prireikia pakartotinio seanso. Iki seanso rekomenduojama bent tris valandas nerūkyti.
Psichoterapijos centras „Sielos veidrodis“ buvo įkurtas 2018 m. Centrui vadovauja psichoterapeutas Sergejus Gorškovas. Centre konsultuojama ir gydoma nuo įvairių priklausomybių, tokių kaip priklausomybė nuo alkoholio, nikotino, kitų psichotropinių medžiagų, priklausomybė nuo lošimo bei kompiuterinių žaidimų. Šiuo metu, centras turi biurus Vilniuje ir Klaipėdoje.
Jei jums pačiam ar jūsų artimam žmogui nutiko taip, kad darosi sunku kontroliuoti alkoholio vartojimą, kreipkitės į psichoterapijos centrą „Sielos veidrodis“. Skambučiai telefonu priimami bet kuriuo metu.