Nuo alkoholizmo pasveikti padėjo…

… ŠUO.

 

Viena iš primityviausių prielaidų, susijusių su alkoholizmu – žmonės geria, nes neturi valios. Priežastis yra sudėtingesnė – priklausomybė yra dėl sunkių traumų ar streso susiformavęs poreikis slopinti nerimą alkoholiu, ir priklausomam žmogui alkoholio trūksta taip, kaip kitam trūksta, pvz. oro.

 

Jei norite pats atsikratyti priklausomybės ar padėti artimam žmogui, atsiminkite – smegenų biochemines reakcijas labiausiai paveikia ne valia, o tikslas, kuris gali būti pasitenkinimo šaltiniu ir kuris motyvuoja žmogų nebegerti. Kaip veikia šie procesai ir kokios pačios netikėčiausios priežastys, dėl kurių žmogus meta gerti, pasakoja psichoterapijos centro „Sielos veidrodis“ steigėjas, psichoterapeutas Sergejus Gorškovas.

 

Kada griebiamasi alkoholio ir kodėl pasidaro neįmanoma sustoti?

 

Šiandien, tiek specialistai, tiek plačioji visuomenė kur kas geriau suvokia, kaip atsiranda ir kaip veikia priklausomybės, ir svarbiausia – suvokia, kodėl paprasčiausias gėdinimas ar smerkimas neveikia.

 

Priklausomybės dažniausiai atsiranda kaip reakcija į traumas, ilgalaikius nemalonius išgyvenimus, sudėtingas situacijas, kai organizmui reaguojant į stresą, vyksta taip vadinamos „Kovok arba apmirk“ reakcijos, raumenys įsitempia, nervai pulsuoja, kvėpavimas padažnėja, arba, atvirkščiai, žmogus tarsi apmiršta, nustoja reaguoti į aplinką, nustoja jausti.

 

Kai organizmas pats nebesusitvarko su stresu, nuo streso ginamasi alkoholiu – po pirmos taurės, atslūgsta įtampa, apima ramybė, ateina ilgai lauktas atsipalaidavimas. Per ilgesnį laiką, smegenys pripranta prie papildomo stimuliavimo alkoholiu ir nustoja savo jėgomis priešintis stresui. Taip atsiranda biologinis, nuo žmogaus valios nepriklausantis poreikis – priklausomam žmogui trūksta alkoholio taip, kaip kitam, pvz., trūksta oro.

 

Kas svarbu sveikstančiam nuo alkoholizmo žmogui? Rasti kitą pasitenkinimo šaltinį

 

Pasiryžusiam gydytis, besigydančiam, taip pat užbaigusiam gydymo ciklą žmogui svarbu vienas dalykas, ir tas dalykas yra anaiptol ne valia. Kaip jau kalbėjom anksčiau, potraukis yra biologinio pobūdžio ir nuo žmogaus valios labai menkai priklauso.

 

Taigi, kas yra tas komponentas, nuo kurio priklauso gydymo sėkmė ir pasveikimo tikimybė? Tas komponentas yra tikslas, t.y. mėgstama veikla, mylimas žmogus, ar kažkas kita, kas padeda žmogui jaustis mylimam ir reikalingam, tai, kas skatina oksitocino, laimės hormono išsikyrimą ir kas padeda kovoti su nepasitenkinimo, nerimo jausmu ir su stresu.

 

Kiekvienas geriančiojo atkrytis – tai atkrytis atgal į siaubo, baimės, nereikalingumo būseną, tai valią paralyžuojantis kortizolio antplūdis, tai bejėgiškumas ir liūdesys. Šioje situacijoje svarbiausia yra ne valia, ne tušti pažadai, lydimi kaltės ir sąžinės graužaties – šioje svarbiausia, kad žmogus turėtų kažką, kas teikia pasitenkinimą ir kas motyvuoja jį negerti.

 

 

Tikslai, kurie motyvuoja žmones sveikti – nuo dažniausių iki neįprasčiausių

 

Dažniausiai žmonės kreipiasi į priklausomybių specialistus dėl paprastų dalykų – nori susigrąžinti šeimą, prarastus mylimuosius, atkurti ir toliau plėtoti verslą, tęsti karjerą, grįžti į socialinį gyvenimą, ar toliau užsiimti savo hobiu – kelionėmis, sportu, muzika ar panašiai. Vienas dramatiškiausių motyvų – noras atgauti prarastas tėvystės ar motinystės teises ir susigrąžinti savo vaikus.

 

Ką daryti, jei nė vienas šių dalykų jūsų ar jums artimo žmogaus jau nemotyvuoja? Santykiai nutrūkę, vaikai užaugę, profesinis gyvenimas baigtas…? Ar tai reiškia, kad nėra vilties?

 

Psichoterapeuto Sergejaus Gorškovo teigimu, labiausiai jaudinantis ir labiausiai neįprastas atvejis jo karjeroje buvo tas, kai žmogus metė gerti … dėl savo šuns. Vyresnio amžiaus vyras, turintis neįgalumą, nedirbo, draugų ir artimųjų neturėjo, gyveno vienas ir vienintelis jo gyvenimo džiaugsmas buvo … jo šuo.

 

Kartais, apimtas liūdesio, vyras bandydavo slopindavo savo skausmą alkoholiu, o dėl to kentėdavo šuo – jam tekdavo apsieiti be kasdieninių pasivaikščiojimų, o kartais netgi iškęsti ne patį švelniausią šeimininko elgesį. Taigi, žmogus kreipėsi į specialistą, nes matė, kaip dėl jo priklausomybės kenčia … šuo.

 

Tokiu būdu, šuo radikaliai pakeitė savo šeimininko gyvenimą ir padėjo jam išlipti iš duobės.

 

Tikslas, dėl kurio metama gerti – tik pirmas laiptelis kylant aukštyn

 

Jei jūs pats ar jūsų artimas žmogus planuoja mesti gerti, išgydyti priklausomybę – vienas svarbiausių dalykų, kuris sutvirtina jo pasiryžimą, yra tikslas, tai, kas žmogų motyvuoja, kas jam brangu, kas jam teikia pasitenkinimą, kas leidžia jam patirti teigiamas emocijas, būnant blaiviam. Tai gali būti bet kas – laikini pasimatymai su vaikais, sporto treniruotės, ar tiesiog … pasivaikščiojimas su šunimi.

 

Dažnai, pirmasis laiptelis yra didesnių laiptų dalis. Įveikus pirmąją pakopą, atsiranda daugiau galimybių, perspektyvų ir tikslų. Vyro, kuris metė gerti dėl savo šuns, istorija yra iškalbinga ir gali būti chrestomatiniu sėkmės etalonu – kai liovėsi gerti, pasivaikščiojimo su šunimi metu susipažino su moterimi, kuri tapo jo partnere ir jo drauge, jie apsigyveno kartu, atsirado bendrų hobi, bendrų veiklų, draugų ir papildomų pajamų.

 

Nereiškia, kad visos istorijos yra tokios. Net ir tuo atveju, jei jūsų istorija nebus tokia sėkminga, stovėti ant to pirmojo laiptelio visuomet yra geriau, nei būti dugne. Kaip sako psichoterapeutas Sergejus Gorškovas – „Visų, kurie kreipėsi į mane ir  nusprendė gydytis nuo alkoholizmo, gyvenimas vienaip ar kitaip pagerėjo, visų. Nebuvo nei vieno, kuris ateitų arba paskambintų, ir sakytų – Sergejau, be reikalo kodavausi, viskas tik blogiau pasidarė,– nei karto nebuvo taip. “

 

Psichoterapijos centras „Sielos veidrodis“ buvo įkurtas 2018 m. Centrui vadovauja psichoterapeutas Sergejus Gorškovas. Centre konsultuojama ir gydoma nuo įvairių priklausomybių, tokių kaip priklausomybė nuo alkoholio, nikotino, kitų psichotropinių medžiagų, priklausomybė nuo lošimo bei kompiuterinių žaidimų. Šiuo metu, centras turi biurus Vilniuje ir Klaipėdoje.

 

Jei jums pačiam ar jūsų artimam žmogui nutiko taip, kad darosi sunku kontroliuoti alkoholio vartojimą, kreipkitės į psichoterapijos centrą „Sielos veidrodis“. Skambučiai telefonu priimami bet kuriuo metu.