Priklausomybė – jausmų liga

Priklausomybė yra jausmų liga – ką turi žinoti ir kaip gali padėti artimieji?

 

Alkoholio cheminė sudėtis yra tokia, kad jis, lygiai kaip ir apsikabinimai, artumas, nuotykiai, rizika, pavojai arba seksas – keičia žmogaus emocinę būseną. Turbūt visi žino – įsimylėjęs ar apkvaitęs nuo laimės žmogus jaučiasi taip, tarsi būtų lengvai apgirtęs. Būtent alkoholio dažnai griebiasi tie žmonės, kurie kitais būdais negauna emocinės stimuliacijos – kurie yra įstrigę nepavydėtinose situacijose, nuobodžiuose, neperspektyviuose darbuose, o dar dažniau – šaltuose, džiaugsmo neteikiančiuose santykiuose.

 

Ką turėtų žinoti artimieji, norintys padėti priklausomam žmogui?

 

Smegenys ir chemija

 

Visi jausmai – baimė, pyktis, džiaugsmas, nerimas, laimė, seksualinis pasitenkinimas, emocinė įtampa – turi tam tikrą cheminę išraišką. Žmogaus smegenys gamina ir išskiria tam tikrus hormonus, kaip seratoninas, oksitocinas, kortizolis, adrenalinas ir kt., kurie ir nulemia tam tikras emocijas.

 

Vakarienė su šeima, vaiko apsikabinimas prieš miegą, palaikantys mylimojo žodžiai, baimė ir jaudulys prieš lemtingus sprendimus, paaukštinimas, naujas butas, naujas automobilis – šitie dalykai teikia emocinę stimuliaciją, jaučiam, kaip kūną užplūsta įtampa, virpulys, mobilizuojantis šaltukas arba, kai kuriais atvejais, atpalaiduojanti šiluma.

 

Kai žmogus šių dalykų nepatiria, jis jaučia emocinį badą – apatiją, nuovargį, nuobodulį, beprasmybę – jam reikia stimuliacijos, ir jis dažnai griebiasi alkoholio.

 

 

Eksperimentai su pelėmis

 

Eksperimentai, atlikti su graužikais, parodė, kad prie psichiką stimuliuojančių medžiagų pirmiausia pripranta tos pelės, kurios turėjo maisto, turėjo vandens, bet … kurioms trūko emocinės stimuliacijos. Tam, kad patenkintų emocinį alkį, jos griebdavosi stimuliuojančių medžiagų.

 

Kitose eksperimento grupėse, pelės turėjo ne tik maisto, bet ir žaidimų bei draugiją, būdavo visą laiką užimtos, arba pavargę, įprastas kasdieninis gyvenimas buvo pakankamai stimuliuojantis, todėl pelės į chemines medžiagas paprasčiausiai nekreipė dėmesio. Visa, ko joms reikėjo, jos gaudavo iš kasdieninių užsiėmimų – žaidimų, maisto, artumo, fizinio kontakto, fizinio krūvio ir kt.

 

 

Ką turi žinoti asmenys, kovojantys su priklausomybėmis?

 

Pirmiausia, jei norite atsisakyti emocinę stimuliaciją teikiančio alkoholio – raskite kitų būdų, kaip patirti džiaugsmą, pasididžiavimą, nuotykių teikiamą jaudulį ir kt. Tai yra pirmiausias ir svarbiausias dalykas, palengvinantis abstinenciją. Neleiskite sau nugrimzti į tą būklę, kai jaučiatės emociškai apmiręs ir tam, kad pasijustumėt gyvu, jums reikalinga alkoholio teikiama stimuliacija ir šiluma.

 

Pagalvokite ir sudarykite sąrašą dalykų, kurie jums teikia emocijas – spa ir masažas, kikbokso treniruotės, važiavimas dviračiu, ilgi pasivaikščiojimai, muzika, filmai, maisto gamyba, sodininkystė. Jei turite galimybę, įsigykite augintinį. Bendraukite su tais žmonėmis, su kuriais galite būti nuoširdūs ir atviri.

 

 

Ką turi žinoti žmonių, kovojančių su priklausomybėmis, artimieji?

 

Priklausomų asmenų šeimose, emocinė dinamika dažnai būna tokia – nutolęs, emociškai abejingas vyras arba žmona teisinasi tuo, kad vyras geria, tačiau partneris pradeda piktnaudžiauti alkoholiu būtent todėl, kad yra emociškai apleistas, atsiduria, lyg mažiau reikalingas daiktas, tarsi antrame plane, ir nepatiria tų emocijų, kurios išgyvenamos kartu šeimoje. Vyras arba žmona, norintys padėti savo priklausomam partneriui, pirmiausia turėtų siekti atkurti normalią emocinę dinamiką šeimoje.

 

Dažnai sutinkama ir tokia situacija, kada priklausomo asmens partneris sako – jis, arba ji, man rūpi, aš tiek daug dėl jo padariau, tiek stengiausi, aš jam viską daviau. Dažnai čia ir yra problemos šaknis – tai yra dominuojantis, aktyvus, užgožiantis ir slopinantis rūpestis. Partneris yra redukuojamas į valios neturintį subjektą, juo yra pasirūpinta, jam nieko netrūksta, jis netenka galimybės kovoti, veikti, laimėti, rizikuoti, ir patirti plačią emocijų skalę. Ne paslaptis, kad alkoholio griebiasi ir rutinoje paskendę namų šeimininkės, apie kurias sakoma, „juk jai nieko netrūko“, ir dominuojančių, valdingų moterų vyrai, kurie jaučia, kad šeimose ir taip viskuo pasirūpinta, o jiems nelabai yra ką veikti.

 

 

Priklausomo asmens partneriai neturi jaustis kalti, bet turi veikti atsakingai

 

Priklausomybės gali kilti ir dėl kitų priežasčių, kurios nėra susijusios su šeima. Būna, kas vyras ar moteris susituokia su jau priklausomu asmeniu, būna, kad priklausomybes sukelia įvairios profesinės traumos, skausmingi prisiminimai ar įtampa darbe.

 

Priklausomo asmens partneriai neturi kaltinti savęs ar prisiimti visą atsakomybę ant savo pečių. Tiesiog, jie turi suvokti visą priklausomybių dinamiką ir, jei nori padėti savo priklausomam partneriui, turi tai daryti tikslingai – ne baudžiant, priekaištaujant ar ignoruojant, o keičiant nusistovėjusį santykių modelį šeimoje ir atgaivinant poros bendrą emocinį gyvenimą.