Ką davė kodavimas nuo alkoholio

Alkoholizmas pats savaime nėra problema – alkoholizmas yra antrinė problema, alkoholizmas paprastai yra atsakas į kitą problemą, stresą, išdavystę, praradimus, skausmą ar vienišumą, sako Sergejus Gorškovas, psichoterapeutas ir psichoterapijos centro „Sielos veidrodis“ steigėjas.

 

Būtent todėl priklausomybių problema sprendžiama kompleksiškai, kodavimas yra tik viena iš sprendimo dalių, ir kodavimas sėkmingas tik tuomet, jei paraleliai vyksta kiti pokyčiai – nuostatų, įsitikinimų, gyvenimo būdo, laisvalaikio, įpročių ir socialinės aplinkos pokyčiai. Apie kodavimą nuo alkoholizmo ir tuo prasidėjus pokyčius savo gyvenime pasakoja vienas iš centro „Sielos veidrodis“ pacientų.

 

Ką man priminė Larisos Guzejevos, aktorės iš filmo „Žiaurus romansas“, istorija

 

Neseniai žiūrėjau interviu su Larisa Guzejeva, aktore, kuri suvaidino pagrindinį vaidmenį filme „Žiaurus romansas.“ Larisa prisipažino, kad buvo priklausoma nuo alkoholio. Sakė, netikėtai prasidėjo laukiniai devyniasdešimtieji, buvo baisūs laikai, filmavimai nutrūko, darbo nebuvo, jos santuoka iširo, ji liko viena su mažu vaiku ant rankų, buvo žinoma, ją supo daugybė netinkamų žmonių, kurie ir pasiūlė jai sprendimą – Larisa, išgerk, ir skausmas atlėgs – ir skausmas tam kartui atlėgdavo.

 

Tas Larisos pasakojimas priminė man du dalykus. Pirma, priminė mano paties istoriją, kai žlugo, per trumpą laiką, ir santuoka, ir karjera – niekas nieko neatėmė iš manęs ir nesugriovė, pats mačiau, kad niekur neveda tie keliai, reikia pasitraukt, bet paskui tai buvo baisi vienatvė ir tuštuma. Antra, priminė, kad alkoholizmas pats savaime nėra problema, kad alkoholizmas visada yra atsakas į kitas problemas. Ir kaip tas problemas spręsti, kad nereikėtų būti nei liūdnam, nei girtam?

 

Lyg užburtas ratas, iš kurio neįmanoma išeiti

 

Po skyrybų, ir iš verslo kai pasitraukiau, atsivėrė tuštuma, visokia, emocinė, profesinė. Laiko daug, liūdesys. Vis dažniau vyno taurę įsipildavau. Apimdavo palengvėjimas, užliedavo tokia keista ramybė. Paskui, buvo taip, kad jau nuolat toje ramybėje ir gyvenau – nuo ryto iki vakaro, nuo vakaro iki ryto. Kaip užburtas ratas, iš kurio neįmanoma išeit.

 

Tas alkoholis keistas dalykas. Protu suvoki, kad reikėtų nebegert, bet lyg nematoma ranka tave veda ir vėl vakare atsiduri ten pat, kur buvai – prieš televizorių, ant sofos, su vyno taure. Net pats nesuprasdavau, kaip tai atsitinka, atrodė, kad galiu viską kontroliuoti, nejausdavau kažkokio ypatingo poreikio. Būdavo toks kaip, žinot, balta dėmė, ar juoda dėmė, kaip pavadinti, kai tu neatsimeni, ir vėl viskas taip pat.

 

Su darbu susitvarkydavau, pinigai nebuvo problema, skausmo nejutau, bet buvo kitas dalykas, nemalonus toks – jausmas, kad negyveni, kad sau nepriklausai.

 

Ką davė kodavimas? Visų pirma, davė galimybę

 

Kai pradėjau ieškot sprendimo, nustebau – kiek mokslas pažengęs, kiek žinių sukaupta apie tai, kaip veikia smegenys, kas lemia priklausomybę, kortizolis, endorfinai visokie ten, ir kiek būdų visokių yra sau padėt, užsikoduot. Ir hipnoterapija, ir lazeris, ir dar kiek visko. Abu ir išbandžiau. Hipnoterapiją iš pradžių, paskui, stimuliaciją lazeriu, kad organizmui alkoholio norėtųsi mažiau.

 

Pirmas jausmas buvo nuostabus. Atrodo, kad žengi į naują gyvenimą, ir tas fizinis pojūtis, ir psichologinis nusiteikimas, ir lūkestis, kad dabar jau kažkas pasikeis ir viskas bus kitaip, paskui, pasirodė, kad tie pasikeitimai taip paprastai nevyksta. Kad tas jausmas išliktų, teko dirbti ir pačiam – ir su savimi, ir su aplinka.

 

Kad pasinaudotum suteikta proga, esi atsakingas pats

 

Kaip pasakyt – alkoholis nėra problema, alkoholis yra atsakas į problemas. O kai nustoji gerti, tai, tam tikra prasme, grįžti į pirminį tašką, su tomis pačiom problemom, su liūdesiu, su vienatve.

 

Ką davė tas kodavimas ir procedūros su lazeriu, tai kad tu kitaip pradedi žiūrėt į tas problemas, matai kitu žvilgsniu jas, neapniukusiu, neaptemusiu, o aiškiu, blaiviu žvilgsniu. Fokusuojiesi kitaip, kitur dėmesį nukreipi, ne į nuoskaudas, ne į neviltį, bet į kitas detales. Kitokį vaizdą matai – matai problemas, bet matai ir sprendimus, ar susitaikai su kažkuo, kad taip yra ir kitaip nebus, nes tiesiog gyvenimas toks yra, ir taškas.

 

Kokie mano sprendimai buvo? Nežinau, kiekvienam čia individualiai yra. Kartais ir liūdesys apima, ir stresas, ir vietos sau nerandu, tai į masažą užsirašau ar maisto kokio skanaus, brangesnio iš restorano užsisakau. Kainuoja, aišku, bet alkoholis irgi kainuoja, sveikata irgi. Sportas atsirado, plaukimas, tenisas. Pažįstami nauji atsirado, ir seni draugai – pasirodo, kiti sakė, seniai progos laukė, susitikt ir pašnekėt –  aš net nepastebėdavau anksčiau.

 

Tiesiog, kai meti gerti, tai protas kitaip veikia, smegenys kitaip veikia – kitus dalykus pastebi, kitaip mąstai, ir surandi kitokius sprendimus. Ir gyvenimas juda į priekį, ir tu judi į priekį, o nestovi vietoje ir nekrenti žemyn.

 

Psichoterapijos centras „Sielos veidrodis“ buvo įkurtas 2018 m. Centrui vadovauja psichoterapeutas Sergejus Gorškovas. Centre konsultuojama ir gydoma nuo įvairių priklausomybių, tokių kaip priklausomybė nuo alkoholio, nikotino, kitų psichotropinių medžiagų, priklausomybė nuo lošimo bei kompiuterinių žaidimų. Šiuo metu, centras turi biurus Vilniuje ir Klaipėdoje.

Jei jums pačiam ar jūsų artimam žmogui nutiko taip, kad darosi sunku kontroliuoti alkoholio vartojimą, kreipkitės į psichoterapijos centrą „Sielos veidrodis“. Skambučiai telefonu priimami bet kuriuo metu.

 

Psichoterapijos centras „Sielos veidrodis“

Naugarduko g. 68B, 2 aukštas, Vilnius

Šermukšnių g. 7, 105 kab., Klaipėda

Tel. Nr. +370 633 11193 (galima kreiptis visą parą).

https://alkoholio-kodavimas.lt/